Echipa naţională de futsal a Portugaliei a câștigat în premieră Campionatul European. Competiția a avut loc la Ljubljana, în Slovenia. În finală, portughezii i-au învins cu 3-2 după prelungiri pe mari rivali din Spania.

Portugalia a condus încă din primul minut prin golul marcat de Ricardinho, golgheterul turneului.

Spania a egalat pe finalul primei reprize prin Tolra. Apoi a trecut în avantaj la jumătatea părții secunde, prin golul lui Lin.

Când mai erau de jucat un minut și 42 de secunde, Bruno Coelho a egalat și a dus disputa în timpul suplimentar.

Tot Coelho a înscris golul pentru o victorie istorică a portughezilor. A fost a doua finală jucată de lusitani la Campionatele Europene și primul trofeu cucerit.

În finala mică, Rusia a învins Kazahstanul cu 1-0 şi a cucerit medaliile de bronz.