Lewis Hamilton este tot mai aproape de un nou titlu de campion mondial în Formula 1. Britanicul a câştigat Marele Premiu al Japoniei şi are un avans de 59 de puncte la general în fața locului doi ocupat de Sebastian Vettel.

Hamilton a plecat la Suzuka din pole-position şi nu a cedat prima poziţie până la sfârşitul cursei.

Sebastian Vettel a fost ghinionistul Marelui Premiu al Japoniei. Germanul a fost trădat de motorul bolidului, care nu a mai funcţionat în regim normal din turul 5. A fost nevoit să abandoneze din acest motiv.

Podiumul cursei a fost completat de piloţii de la Red Bull, Max Verstappen şi Daniel Ricciardo. Următorul Mare Premiu din Formula 1 se va desfăşura pe 22 octombrie la Austin, în SUA.

4 etape mai sunt de disputat până la sfârşitul actualului sezon din F1.